ELIT-ston 2016
I den här tråden presenterar vi årets nya ELIT- och Super-ELIT-ston. Har du bild, lägg gärna in den.
Glöm inte att också skicka bilder av årets ELIT-ston till tidningen Gotlandsrusset, där alla årets ELIT-ston presenteras i nummer 5. Maila uppställningsbild i hög upplösning till redaktören Chris, gotlandsrusset@gmail.com - sista manusdag 8 november.
Artina 4198
-00 e Morin 469 – Gamona 3572 e Pinocchio 158
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
180 avkommepoäng, Tingsryd 15/7 (EL)
Gumantika 4216
-00 e Skärmnäs Pigall 504 – Gumman 3032 e Ripadals Basti 3345
uppf. Inger & Tage Jönsson, Gärsnäs
äg. Mormors Stuteri, Malin Luckman, Laholm
190 avkommepoäng, Bjärsjölagård 16/7 (LE)
Hedda 4846
-99 e Granit 368 – Pensé 2832 e Helios 373
uppf. Alf Johansson, Långasjö
äg. Karolina Fransson, Långasjö
170 avkommepoäng, Tingsryd 15/7 (EL)
Gunta 4051
-98 e Effekt 347 – Beata 3576 e Fridhems Jonatan 401
uppf. Alf Johansson, Långasjö
äg. Carina Legander, Långasjö
210 avkommepoäng, Tingsryd 15/7 (EL)
Zanthana 3949
-95 e Vagabond 360 – Russi 3085 e Cedrik 275
uppf. Frida Jakobsson, Burgsvik
äg. Therese Andersson, Onslunda
160 avkommepoäng, Bjärsjölagård 16/7 (LE)
Dimone 4067
-98 e Allgunnens Opal G 428 – Dinja 3475 e Haj 374
uppf. Emil W Pettersson, Stånga
äg. Katarina Amér, Hemse
150 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (KL)
Interina 3327
-91 e Inter 380 – Levida 2851 e Furir 354
uppf. Nils-Axel Smith, Hemse (Lojsta)
äg. Hushållningssällskapet Gotland, Romakloster (Lojsta)
250 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (KL)
Jolli 4181
-97 e Kanel 442 – Olga 2498 e Chaplin 261
uppf. Stern Öjefors, Hemse (Lojsta)
äg. Carina Öjefors, Hemse (Lojsta)
220 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (KL)
Rosetta Ernst 3659
-95 e Granit 368 – Regatta 2740 e Garribaldi 311
uppf. Stuteri Ernst, Klippan
äg. Lena Martell, Stånga
160 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (KL)
Lill-Evelina 3997
-98 e Allgunnens Opal G 428 – Emma 3634 e Komet 338
uppf. & äg. Ejla Lillro, Stånga
170 avkommepoäng, Sjonhem 26/7 (KL)
Aida Roll 4563 (postumt)
-90 e Munter 326 – Freja 2856 e Lymmel 263
uppf. Malin Enghardt & C Björklund, Odensbacken
äg. Mats Hedqvist, Visby
180 avkommepoäng, Sjonhem 26/7 (KL)
Lojsta 2428 (postumt)
-79 e Hubertus 299 – Lia 1155 e Raketen 102
uppf. Nils-Axel Smith, Hemse (Lojsta)
äg. Bernt Hägg, Hemse (Lojsta)
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Pirouette 2030 (postumt)
-71 e Marcolo 238 – Pia 481 e Raketen 102
uppf. Gunilla Schulze-Gustafsson, Lärbro
äg. Eva-Karin Ström, Sollentuna
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Sally 3258 (postumt)
-90 e Herman 266 – Marina 2581 e Hubertus 299
uppf. Ulla & Kurt Graaf, Gränna
äg. Emelie Sjöberg, Huskvarna
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Tina 3883 (postumt)
-95 e Kanel 442 – Certina 2688 e Center 330
uppf. Ivar Johansson, Hemse (Lojsta)
äg. Björn Johansson, Hemse (Lojsta)
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Tosca 3680 (postumt)
-93 e Ernst Mascot 435 – Trolleri 2801 e Lill-Brunte 310
uppf. Pernilla Jobs, Leksand
äg. Maria Olsson, Skåne-Tranås
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Super-ELIT
Leilu 3489 (postumt)
-88 e Vagabond 360 – Loella 2493 e Ponte 230
uppf. Kjell Bladh, Visby
äg. Stuteri Ess, Visby
290 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Bettsi 2771 (postumt)
-84 e Rabalder 174 – Fuxi 2401 e Barocko 296
uppf. Kenneth Nilsson, Lessebo
äg. Gunn Eva Killingberg, Skogn, Norge
180 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/7 (LE)
Bellona N 4502
-93 e Niklas 467 – Lillungen 2816 e Garribaldi 311
uppf. Anneli Östman, Stånga
äg. Malin Persson Lunde, Munkfors
160 avkommepoäng, Arvika 21/8 (KL)
Clea Roll 5111 (postumt)
-92 e Munter 326 – Singoalla 2732 e Signal 148
uppf. Kurt Johansson, Hemse
äg. Eva Hjälm, Östhammar
200 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/8 (LE)
Dulilla Roll 3640 (postumt)
-93 e Titan 260 – Singoalla 2732 e Signal 148
uppf. Peter Johansson, Hemse
äg. Stuteri Ess, Visby
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/8 (LE)
Matilda 2501 (postumt)
-80 e Pascal 239 – Molly 978 e Rollo 143
uppf. Karl Jacobsson, Visby
äg. Carola & Börje Johansson, Klintehamn
200 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/8 (LE)
Mirabell III 4362 (postumt)
-89 e Inter 380 – Marta 1977 e Sven 195
uppf. Anneli Öjefors, Hemse (Lojsta)
äg. Lars-Bertil Eliasson, Laholm
140 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/8 (LE)
Rubina 3391
-88 e Grane 253 – Linnéa 2566 e Hubertus 299
uppf. Valdemar Gustafsson, Hemse (Lojsta)
äg. Helen Gustavsson, Björna
140 avkommepoäng, Umeå 28/8 (EL)
Bris 3436 (postumt)
-88 e Lill-Brunte 310 – Doris 2931 e Rollo 143
uppf. Peter Johansson, Hemse
äg. Bengt Johansson, Hemse
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 1/9 (LE)
Super-ELIT
Russi 3085 (postumt)
-85 e Cedrik 275 – Rosita 1049 e Rollo 143
uppf. Bengt Wessman, Burgsvik
äg. ACL Stuteri AB, Vislanda
290 avkommepoäng, rasvis nämnd 1/9 (LE)
Kålmans Pärla 5188
-99 e Polar 415 – Busiga Berta 3400 e Herman 266
uppf. Pia & Stefan Dalarve, Stånga
äg. Angelica Holmqvist, Vallentuna
200 avkommepoäng, Vattholma 11/9 (MB)
Millona
-95 e Allgunnens Qvantas G 457 – Källtomtas Millie 2274 e Piccolo 167
uppf. Ewa Hedström-Kroon, Kinna
äg. Tindra Alsteus, Seglora
120 avkommepoäng, Skara 17/9 (MJ)
Gosan 4710
-92 e Granit 368 – Ojsan e Lorion 268
uppf. Madeleine Strand & Stefan Carlsson, Tingsryd
äg. Stefan Carlsson, Tingsryd
160 avkommepoäng, Gånarp 17/9 (MB)
Super-ELIT
Ragina 2894 (postumt)
-86 e Brokad 323 – Raggy 1863 e Raggen 101
uppf. syskonen Olsson, Varberg
äg. Helene Johansson, Varberg
270 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/10 (LE)
Mon Cheri 3245 (postumt)
-90 e Major G 418 – Mona 2449 e Lotus 226
uppf. Nina & Kjell Hellgren, Björketorp
äg. Kim Hellgren, Björketorp
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/10 (LE)
Ottilia 3348 (postumt)
-80 e Attacklan 182 – Klara 2221 e Mustang 219
uppf. Gunnar Larson, Köping
äg. Bengt Wahlström, Nora
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/10 (LE)
Cherie 3354 (postumt)
-91 e Kurir G 396 – Celina 2751 e Center 330
uppf. & äg. familjen Ingvar Larsson, Brålanda
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 14/11 (LE)
Felicia 3423 (postumt)
-91 e Manus G 419 – Annie 2669 e Jan Dacke 279
uppf. Birger Persson, Hörby
äg. Johanna Harrysson, Nora
130 avkommepoäng, rasvis nämnd 14/11 (LE)
Lilla Bella 2590 (postumt)
-79 e Figaro 210 – Solei 2112 e Gullbon 233
uppf. Marie Lindblad, Örsundsbro
äg. Maria Eliason, Storå
130 avkommepoäng, rasvis nämnd 14/11 (LE)
Pannan 3310 (postumt)
-79 e Brunte 220 – Malva 2424 e Rollo 143
uppf. Oscar Greiff, Röstånga
äg. Lena Martell, Stånga
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 14/11 (LE)
Hilde 4260 (postumt)
-00 e Parat 451 – Mollnia 3885 e Zoyer 427
uppf. Laila Engberg, Romakloster
äg. Stuteri Leaf, Annika Hedqvist & Laila Engberg, Visby
130 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/12 (LE)
Letitia 3294 (postumt)
-89 e Komet 338 – Louisa 2520 e Marino 213
uppf. Kolmårdens Djurpark, Kolmården
äg. Susanne & Karl Åhman, Köping
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/12 (LE)
Majfröken 3320 (postumt)
-85 e Vagabond 360 – Rackarungen 2500 e Chaplin 261
uppf. Allan Keldergard, Hemse
äg. Ulla & Tobias Mattsson, Visby
130 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/12 (LE)
Super-ELIT:
Anemona 2266 (postumt)
-75 e Sverker 249 – Mona Lena 517 e Klipp 93
uppf. Torsten Jacobsson, Västerhaninge
äg. Ingrid Overgaard, Eskilstuna
310 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/12 (LE)
Nu är alla stohöjningar för 2016 färdiga. Totalt blev det 42 nya ELIT-ston, plus 4 nya Super-ELIT-ston - se ovan.
Dessutom höjdes 7 ston till A under året:
- Babben 4137
- Dirabess 4440
- Ingefära 3788
- Juline 5237
- Lin 4825
- Rapsodi 4822
- Smilla 3874